Menu

Pamiętamy! Bartoszewski, Geremek i Mazowiecki byli przeciwni odznaczeniu Orderem Orła Białego Witolda Pileckiego

fot. wikipedia.org fot. wikipedia.org

Rotmistrz Witold Pilecki to bezapelacyjnie jeden z największych bohaterów w historii Polski. Jednak byli ludzie, którzy chcieli zniszczyć jego legendę, a wśród nich Władysław Bartoszewski, prof. Bronisław Geremek i były premier Tadeusz Mazowiecki, którzy blokowali odznaczenie Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Witold Pilecki został nazwany przez brytyjskiego historyka "jednym z sześciu najodważniejszych ludzi w czasie II wojny światowej". Dokonania polskiego bohatera są doprawdy niezwykłe, ale nie każdy był w stanie je docenić. W 2006 r. doszło do skandalicznej próby zablokowania przyznania mu pośmiertnie najwyższego polskiego odznaczenia, czyli Orderu Orła Białego.

W tym czasie sekretarzem kapituły tego odznaczenia był Władysław Bartoszewski o którym jego wielki promotor Donald Tusk powiedział, że ma "najlepszy polski życiorys". To właśnie głównie rzekomy profesor nie chciał dopuścić do tego, aby to odznaczenie otrzymał Witold Pilecki. Ale nie tylko on, bo także prof. Bronisław Geremek i były premier Tadeusz Mazowiecki. Jednak na szczęście śp. Prezydent Lech Kaczyński nie skorzystał z opinii kapituły i uhonorował Pileckiego tym odznaczeniem.

Bartoszewski blokował również pośmiertne odznaczenie Orderem Orła Białego generała Emila Fieldorfa "Nila" - jednego z dowódców Armii Krajowej.

Źródło: wspomnienia Zofii Pileckiej, wywiad dla Radia Plus

-------------

Ostatnio zmienianywtorek, 01 marzec 2016 22:17

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Fundacja W Imię Prawdy, KRS:0000473217, NIP: 701-039-10-23, REGON: 146821910

ul. Marii Konopnickiej 6/226, 00-491, Warszawa