Menu

Protest ambasady polskiej w Kanadzie przeciw „Polish SS”

pixabay.com pixabay.com

Ambasada polska w Ottawie złożyła protest przeciw zakłamywaniu historii i zażądała wycofania ze sprzedaży książki, w której użyte zostało sformułowanie "polish SS".

Wspomniane „dzieło” ma tytuł: "Flight and Freedom. Stories of Escape to Canada" i zostało wydane przez wydawnictwo "Between the Lines". Publikacja zawiera opowieść o losach kombatanta Maxa Farbera, prawdopodobnie Polaka, wcielonego do niemieckiej armii. Po zakończeniu II wojny pan Farber zamieszkał w Kanadzie.

Marcin Bosacki, ambasador Polski w Kanadzie zamieścił w internecie list, który skierował do wydawnictwa. Pisze w nim o prawdziwej historii II wojny i przypomina o niemieckich zbrodniach. Ambasador podkreśla, że Niemcy wymordowali w czasie 5 lat trwania okupacji Polski, około 6 milionów Polaków, w tym 3 miliony Żydów. Użyte przez autora publikacji sformułowanie, określa ambasador, jako obraźliwe dla Polaków i żąda wycofania książki z publicznych bibliotek i zaprzestania jej dystrybucji.

Wielu Polaków żyje w Kanadzie. Zbyt wielu, żeby można było bez reakcji fałszować naszą historię. Żyje jeszcze wielu świadków II wojny światowej i niemieckich zbrodni. Jeśli nie wykorzystamy tego faktu, dla popularyzacji wiedzy na temat naszej przeszłości, za lat kilkadziesiąt – lub wcześniej - będą ją pisali właśnie tacy autorzy, jak ten z Kanady.

Za: polskieradio.pl

------

Ostatnio zmienianypiątek, 05 luty 2016 19:45

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Fundacja W Imię Prawdy, KRS:0000473217, NIP: 701-039-10-23, REGON: 146821910

ul. Marii Konopnickiej 6/226, 00-491, Warszawa