Menu

Polska pożyczyła Ukrainie 4 mld zł. W podziękowaniu przeszkadzają im lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich!

fot. youtube fot. youtube

Lwowska rada obwodowa ma problem z Cmentarzem Orląt Lwowskich. Dokładniej – z lwami, które w grudniu powróciły na cmentarz. O odtworzenie dawnej formy Pomnika Chwały, od dawna zabiegały: polska Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Lwowska rada obwodowa zdaje się nie mieć świadomości, że owe dwa kamienne lwy, które dziś budzą kontrowersje, były jednym z elementów kolumnady Pomnika Chwały. Usunięte zostały przez sowieckie władze dopiero w roku 1971.

Deputowani rady przyjęli właśnie uchwałę– z inicjatywy nacjonalistycznej partii Swoboda – zgodnie z którą policja ma sprawdzić, czy powrót posągów dwóch lwów jest legalny i czy ich zainstalowanie na cmentarzu, nie jest działaniem antyukraińskim.

Za uchwałą głosowało 59 spośród 84 deputowanych. Jej adresatem jest także mer Lwowa, Andrij Sadowy.

Rada jest zdania, że demontaż i ponowne umieszczenie lwów na cmentarzu, są działaniami niezgodnymi z prawem i obraźliwymi dla Ukraińców: - Takie obiekty w zamyśle ich twórców zawierały jednoznaczną symbolikę, która w połączeniu z innymi symbolami militarnymi (takimi, jak miecz Szczerbiec) tworzyły i nadal tworzą kontekst, który może mieć treść antyukraińską, symbolizować okupację ukraińskich ziem i obrażać uczucia narodowe Ukraińców” – zapisano w uchwale, którą cytuje portal Zaxid.net.

Na tarczach, które miały dwa kamienne lwy strzegące głównego wejścia na cmentarz, zgodnie z zamysłem autora, widniały: na jednej - herb Lwowa i napis „Zawsze wierny”; na drugiej: - godło Rzeczypospolitej i słowa: „Tobie Polsko”.

Za: Kresy24.pl

---------------

 
Ostatnio zmienianyczwartek, 28 styczeń 2016 20:12

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Fundacja W Imię Prawdy, KRS:0000473217, NIP: 701-039-10-23, REGON: 146821910

ul. Marii Konopnickiej 6/226, 00-491, Warszawa