Menu

74. rocznica powstania Armii Krajowej - symbolu niezłomnej i walczącej Polski

fot: wikipedia.org fot: wikipedia.org

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz Sił Zbrojnych, generał Władysław Sikorski wydał rozkaz na mocy którego Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Organizacja ta była najliczniejszą armią działającą w podziemiu w czasie II wojny światowej, a której celem było wyzwolenie Polski spod niemieckiej i sowieckiej okupacji.

AK podlegała rządowi RP na uchodźstwie w Londynie i jego Delegaturze na Kraj. Działała w granicach Polski sprzed 1 września 1939 roku oraz, jeśli taka zachodziła konieczność, poza nimi. Dowództwem AK była Komenda Główna, która dzieliła się na wydziały wojskowe i komórki specjalne z których najbardziej znane to Biuro Informacji i Propagandy (BIP) i Kierownictwo Dywersji (Kedyw). Armia Krajowa posiadała własne sądy wojskowe służące do osądzania zdrajców, szpiegów, denuncjatorów i tych, którzy prześladowali Polaków bądź godzili w bezpieczeństwo organizacji. Struktura podziemnej armii była cały czas doskonalona i dostosowywana do zmieniających się warunków. Pod koniec wojny liczebność AK wynosiła ok. 250 tysięcy żołnierzy, oficerów i podoficerów.

Główne cele działania Armii Krajowej to: akcje sabotażowe, propagandowe, dywersyjne, odwetowe (np. udany zamach na życie "kata Warszawy" Franza Kutschery) oraz walka partyzancka i otwarta jak w Powstaniu Warszawskim. Celem było odrodzenie Polski w granicach sprzed 1 września 1939 r.

Walką na największą skalę była ta podjęta w ramach akcji "Burza", której założeniem było wystąpienie w roli gospodarzy wobec wkraczających wojsk sowieckich i otwarta walka z Niemcami oraz na Kresach z Ukraińcami i Litwinami, którzy walczyli u boku III Rzeszy przeciw Polsce.

W ramach "Burzy" wybuchło największe powstanie w czasie II wojny światowej, czyli Powstanie Warszawskie, które po 63 dniach heroicznej walki zakończyło się klęską.

A oto treść roty przysięgi Armii Krajowej:

W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił - aż do ofiary życia mego.

Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg.

---------------

Ostatnio zmienianyniedziela, 14 luty 2016 14:34

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Fundacja W Imię Prawdy, KRS:0000473217, NIP: 701-039-10-23, REGON: 146821910

ul. Marii Konopnickiej 6/226, 00-491, Warszawa