Menu

Akcja Kutschera. Rocznica wykonania wyroku śmierci na "kacie Warszawy"

fot. youtube fot. youtube

1 lutego 1944 r. w Warszawie żołnierze Armii Krajowej dokonali udanego zamachu na Franza Kutscherę, który był szefem SS i Policji Dystryktu Warszawskiego odpowiedzialnym za wielką ilość publicznych egzekucji i łapanek w stolicy.

Austriak Franz Kutschera we wrześniu 1943 r. objął stanowisko dowódcy SS i Policji na Dystrykt Warszawski Generalnego Gubernatorstwa. Niemal natychmiast po wyborze na to stanowisko zaczął stosować wobec mieszkańców okupowanej Warszawy terror jakiego wcześniej nie było na tak wielką skalę - zwiększyła się liczba łapanek i egzekucji publicznych dokonywanych na ulicach stolicy. W obwieszczeniach podawano do wiadomości mieszkańcom Warszawy, że kolejni Polacy będą rozstrzeliwani jeśli dojdzie do jakiegokolwiek zamachu na niemieckiego żołnierza bądź policjanta.

Początkowo nie było wiadomo kim jest dowódca SS na Dystrykt Warszawski, ale kiedy już jego tożsamość została ustalona to Komenda Główna Armii Krajowej i Rząd Polski na uchodźstwie skazały Kutscherę na karę śmierci za masowe egzekucje Polaków w stolicy.

Wyrok zostały wykonany podczas "akcji Kutschera" przez żołnierzy oddziału specjalnego Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej "Pegaz" 1 lutego 1944 r. w Alejach Ujazdowskich. "Kat Warszawy" został zastrzelony.

---------

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 01 luty 2016 22:57

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Fundacja W Imię Prawdy, KRS:0000473217, NIP: 701-039-10-23, REGON: 146821910

ul. Marii Konopnickiej 6/226, 00-491, Warszawa