Menu

10 grudnia 1918 r. Witold Pilecki zrobił pierwszy krok do zostania wielkim bohaterem Polski

fot: ipn.gov fot: ipn.gov

97 lat temu 17-letni wówczas Witold Pilecki zaczął walczyć jako ochotnik w szeregach Samoobrony Wileńskiej pod dowództwem legendarnego "Łupaszki" - rotmistrza Jerzego Dąmbrowskiego.

Witold Pilecki pochodził z rodziny niezwykle patriotycznej więc działalność w harcerstwie, a później walkę o wolną Polskę uważał za naturalną kolej rzeczy. W grudniu 1918 r. przerwał naukę w gimnazjum w Wilnie, aby walczyć w Samoobronie Wileńskiej, gdzie doświadczenie zdobyte w harcerstwie bardzo mu się przydało.

Pierwszym odpowiedzialnym zadaniem Pileckiego było zostanie w noc sylwestrową dowódcą polskiej placówki w Ostrej Bramie. Dzień później, 1 stycznia nasz przyszły bohater przeszedł prawdziwy chrzest bojowy i pierwszy raz miał możliwość posługiwania się w walce granatami. Tego dnia wziął udział w walkach z Niemcami o dworzec kolejowy oraz w szturmie na siedlisko bolszewickich dywersantów.

W pułku "Łupaszki" walczyła głównie młodzież ziemiańska i szlachecka przez co pojawiła się kąśliwa nazwa "pułk paniczów". Jednak warunki u legendarnego dowódcy były bardzo trudne - ciągła walka i niepewność jutra, niedostatek żywności, ogromne zmęczenie i mróz. To wszystko było udziałem młodych chłopców żyjących na co dzień w komfortowych warunkach. Jednak najważniejsza była dla nich walka o niepodległą Polskę.

Wilno stało się wolnym miastem. W październiku 1919 r. Pilecki po chwilowym uspokojeniu sytuacji na froncie znowu wrócił do nauki. Jednak już za chwilę miała się rozpocząć wielka rozprawa z bolszewikami w której oczywiście również wziął udział.

----------

Ostatnio zmienianyczwartek, 10 grudzień 2015 21:25

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Fundacja W Imię Prawdy, KRS:0000473217, NIP: 701-039-10-23, REGON: 146821910

ul. Marii Konopnickiej 6/226, 00-491, Warszawa