Menu

Żołnierze z września 1939 r. polegli pod Lwowem odzyskali swoje nazwiska

fot: wikipedia.org fot: wikipedia.org

W Mościskach w obwodzie lwowskim, na zachodniej Ukrainie, pochowano szczątki ponad stu żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli we wrześniu 1939 r. w trakcie walk o Lwów. Uroczysty pogrzeb odbył się na miejscowym cmentarzu rzymskokatolickim, gdzie powstać ma największa na Ukrainie kwatera żołnierzy września 1939 r.

– Są to żołnierze, którzy w 1939 r. szli na odsiecz Lwowa w ramach grupy generała Kazimierza Sosnkowskiego. W ramach działań bojowych zginęło wówczas do 1,5 tysiąca wojskowych. Polegli oni na linii od Przemyśla do Lwowa. Jest to tak naprawdę ostatnie duże pobojowisko wrześniowe, które do tej pory nie jest uporządkowane. Mogiły tych żołnierzy cały czas są rozsiane po polach, lasach i wiejskich cmentarzykach  – powiedział prezes Fundacji Wolność i Demokracja Michał Dworczyk.

Poszukiwania miejsc pochówku poległych w 1939 r. trwały ponad dwa lata. Uczestniczyła w nich młodzież polska ze Lwowa oraz studenci z uczelni w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Udało się odnaleźć i zlokalizować blisko 300. Ekshumowano już ponad sto ciał.

– Niestety, tylko niewielka część spośród ekshumowanych miała nieśmiertelniki, czyli znaki, dzięki którym można zidentyfikować poszczególne ciała. Udało się zidentyfikować tylko trzy osoby – powiedział Michał Dworczyk.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła Msza Święta w kościele diecezjalnym, sprawowana przez metropolitę lwowskiego, arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego. Obecni byli członkowie rodzin dwóch zidentyfikowanych żołnierzy, wiceminister obrony narodowej Maciej Jankowski, polscy i ukraińscy parlamentarzyści, przedstawiciele lwowskich władz obwodowych, organizacje polskie z Ukrainy oraz pododdział kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Poszukiwania mogił żołnierzy września 1939 r. na zachodniej Ukrainie prowadzone były w ramach projektu „Strażnicy Narodowej Pamięci”. Realizuje go Fundacja Wolność i Demokracja we współpracy z konsulatem RP we Lwowie, Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i przy aktywnym udziale Polaków mieszkających na Ukrainie.

Za: Polska Niepodległa

-------------

Ostatnio zmienianypiątek, 06 listopad 2015 22:39

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Fundacja W Imię Prawdy, KRS:0000473217, NIP: 701-039-10-23, REGON: 146821910

ul. Marii Konopnickiej 6/226, 00-491, Warszawa