Menu

Szkoci pamiętają! „Pomnik Polskich Żołnierzy i Niedźwiedzia Wojtka” stanie w Edynburgu

fot: wikipedia.org CC-BY-SA-3.0 fot: wikipedia.org CC-BY-SA-3.0

W centrum stolicy Szkocji – Edynburgu stanie „Pomnik Polskich Żołnierzy i Niedźwiedzia Wojtka”. W tym celu sprowadzone zostanie 12 ton polskiego granitu ze Strzegomia. Monument zaprojektowany przez Raymonda Muszynskiego będzie przedstawiał słynnego niedźwiedzia - żołnierza oraz artylerzystę II Korpusu Polskiego generała Andersa. Nadzór nad pracami inżynierskimi sprawuje Sir Robert McAlpine.

– Pomysłodawcą budowy pomnika jest mój mąż, właściciel terenów, na których po wojnie stacjonowała jednostka Wojtka, zaś historię niezwykłego kaprala opowiadał mi mój dziadek. Uznałam, że warto, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o niedźwiedziu – żołnierzu, gdyż jego służba zasługuje na szczególne upamiętnienie – powiedziała Aileen Orr, autorka książki pt. „Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa”, współtwórczyni fundacji Wojtek Memorial Trust, która koordynuje całość prac związanych z budową pomnika.

– Monument symbolizuje braterstwo i zaufanie w trudnych i okrutnych czasach – uczucia, które pozwalały przeżyć i wierzyć w lepsze jutro. Żołnierze Armii Andersa walczyli i umierali na obcej ziemi z myślą o ojczyźnie. Towarzyszył im Niedźwiedź Wojtek, który podnosił morale wojsk i sam uczestniczył w walce. Dostarczając nasz krajowy granit jako podwalinę pod pomnik, pragniemy, aby artylerzysta i niezwykły kapral stanęli na polskiej ziemi – podkreśla Piotr Grabowicz, prezes Zarządu MCKB, finansującej transportu granitu do Szkocji.

Alan Beattie – Herriot, jeden z czołowych brytyjskich rzeźbiarzy, wykona pomnik z brązu. Planowane jest, że prace przy nim zakończone zostaną jeszcze w tym roku.

Niedźwiedź Wojtek - syryjski niedźwiedź brunatny, został adoptowany przez żołnierzy generała Andersa. Wciągnięty do ewidencji 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii wędrował z jednostką przez: Iran, Irak, Syrię, Palestynę, Egipt i Włochy. Brał udział w bitwie o Monte Cassino. Otrzymał stopień kaprala. Po wojnie został oddany do ogrodu zoologicznego w Edynburgu, gdzie 2 grudnia 1963 r. w wieku 22 lat dopełnił żywota. O jego śmierci poinformowały brytyjskie stacje radiowe.

Dzieje.pl

----------------

 
Ostatnio zmienianywtorek, 08 wrzesień 2015 21:55

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Fundacja W Imię Prawdy, KRS:0000473217, NIP: 701-039-10-23, REGON: 146821910

ul. Marii Konopnickiej 6/226, 00-491, Warszawa